ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti Advanced Edition 4GB (CERBERUS-GTX1050TI-A4G)





- Cores: 768 CUDA CORES
- Base Clock: 1303 MHz (Gaming Mode)
- Boost Clock: 1417 MHz (Gaming Mode)
- Memory: 4GB GDDR5
- VR Ready: NO
- Resolutions Supported: 7680x4320 @ 60Hz
ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti Features
Nvidia Pascal
Nvidia Pascal, the World’s Most advanced GPU architecture, powers The ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti Advanced Edition. The GTX 1050ti delivers new gaming technologies as well as massively improved performance. Nvidia technologies such as ansel and g sync are on this graphics card.
Built for Non-stop Gaming Action
Non-stop action is provided by Enhanced reliability and high performance of the ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti Advanced Edition 4GB. We test the card to the max with the latest games, and carry out extensive reliability trials and heavy-load benchmarking for 15X longer than industry standards.
Dual IP5X-Certified Fans
Dual IP5X-certified fans cool this graphics card with 2x greater airflow. Furthermore the fans are dust resistant providing a long life span. This Card requires No additional power connectors which is a feature of most GTX 1050s and also 105tis.
Cerberus Design
A backplate, engineered by ASUS protects and additionally reinforces the circuit-board plus components of the ASUS Cerberus GeForce GTX 1050 Ti Advanced Edition. Not to mention the design of the backplate is accented with striking red lines which is a symbol of Cerberus’s role as a powerful guardian.
Tested extensively with all the latest and most demanding titles currently including, Overwatch, PUBG and League of Legends.
More Nvidia Cards Here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Asus |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 10 |
| Variant | GTX 1050 Ti |
| GPU Architecture | Pascal |
| Code Name | GP107-400-A1 |
| Fabrication Process | Samsung 14nm |
| Die Size | 132 mm² |
| Base Clock | 1303 MHz (Gaming Mode) | 1328 MHz (OC Mode) |
| Boost Clock | 1417 MHz (Gaming Mode) | 1442 MHz (OC Mode) |
| Transistor Amount | 3.3 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 768 CUDA CORES |
| Texture Units | 48 |
| ROPs | 32 |
| L2 Cache | 1MB |
Memory
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 1752 MHz |
| Memory Clock Effective | 7 Gbps |
| Memory Interface Width | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 112 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 0.034008 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 2.176512 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.068016 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 68.016 |
| Pixel (GP/s) | 45.344 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Nvidia CUDA, Nvidia 3D Vision, Nvidia PhysX, Nvidia Ansel |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160@60Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Display Port | 1.4a x1 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | None |
| PSU Recommendation | 300 W |
| Graphics Card Power | 75 W |
Dimensions
| Length | 20.3 cm (7.99") |
| Width | 11.5 cm (4.53") |
| Height | 3.8cm (1.50") |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $139 USD |
| Weight | 0.449 kg |
| Released | 25 October, 2016 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate