Asus GeForce GT 710 1GB (GT710-SL-1GD5)





- Cores: 192 CUDA CORES
- Base Clock: 954 MHz
- Boost Clock: 954 MHz
- Memory: 1GB GDDR5
- VR Ready: No
- Resolutions Supported: 4096 x 2160
Asus GeForce GT 710 Features
Silent Cooling
The Asus GeForce GT 710 has true 0dB cooling which is perfect for a HTPC or Compact PC.
Low Profile
Small and compact means this card can fit into basically any case. Coming in at just 16.7 cm long and the option to use a low profile bracket means even computers without full size slots can be upgraded.
Premium Materials
Reinforcing the GT 710 are premium alloy components to provide optimal cooling, reliability and additionally power.
Easy Overclocking
Asus’s GPU Tweak II makes overclocking a lot easier with a an all new and also intuitive UI.
More Nvidia Cards.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Asus |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 700 |
| Variant | GT 710 |
| GPU Architecture | Kepler |
| Code Name | GK208-203-B1 |
| Fabrication Process | TSMC 28nm |
| Die Size | 79 mm² |
| Base Clock | 954 MHz |
| Boost Clock | 954 MHz |
| Transistor Amount | 1.02 B |
Cores & Texture Config
| Cores | 192 CUDA CORES |
| Texture Units | 16 |
| ROPs | 8 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 0.5MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 1GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 1253 MHz |
| Memory Clock Effective | 5 Gbps |
| Memory Interface Width | 32 bit |
| Memory Bandwidth | 40.1 GB/s |
Performance
| Single Precision FP32 | 0.366336 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.015264 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/12 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 15.264 |
| Pixel (GP/s) | 7.632 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.2 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Nvidia CUDA, PhysX, FXAA, Adaptive VSync, 3DVision |
Connectivity
| Maximum resolution | 4096 x 2160 (2560x1600 DVI) |
| Max HDMI Resolution | 4096 x 2160 |
| Display Port | No |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D |
| Single Link DVI | No |
| VGA | x1 |
Requirements
| Interface | PCI-E 2.0 x16 |
| Power Connectors | None |
| PSU Recommendation | 300 W |
| Graphics Card Power | 19 W |
Dimensions
| Length | 16.7 cm (6.57") |
| Width | 6.9 cm (2.72") |
| Height | 1.7 cm (0.67") |
| Slot Width | 1 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $40 USD |
| Weight | 0.6 kg |
| Released | 26 January, 2016 |
Price History
Highest Price
$99.00 Amazon.com December 3, 2025
Lowest Price
$99.00 Amazon.com May 15, 2026
Since December 3, 2025
Create Your Free Price Drop Alert!
Set Alert for ASUS GeForce GT 710 1GB GDDR5 HDMI VGA DVI Graphics Card (GT710-SL-1GD5-BRK) - $99.00
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate
