Nvidia GeForce RTX 2070 8GB





- Cores: 2304 CUDA CORES
- Base Clock: 1410 MHz
- Boost Clock: 1620 MHz
- Memory: 8GB GDDR6
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: 7680x4320
Nvidia GeForce RTX 2070 Features
The Nvidia GeForce RTX 2070 8GB is based on the Nvidia Turing 12nm architecture. It has 2304 CUDA CORES with a base clock of 1410 MHz in addition to a 1620 MHz boost clock. There are 10.8 Billion transistors with 144 texture texture units. Furthermore there are 64 ROPs.
The memory size of this graphics card is 8GB of GDDR6 with a memory clock of 14000 MHz. Moreover, the memory interface width is 256-bit and a memory bandwidth of 448 GB/s.
This card has a DirectX version of 12 and is G-sync compatible. It has OpenGL 4.6, OpenCL 1.2 as well as shader model 6.5. There is no SLI or RGB lighting but is vr ready. The extra technologies are: Real-Time Ray Tracing, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Ansel, NVIDIA Highlights, Game Ready Drivers, HDCP 2.2, NVIDIA GPU Boost, Designed for USB Type-C and VirtualLink 4 in addition to NVIDIA Encoder (NVENC) (Turing).
The Nvidia GeForce RTX 2070 has a maximum resolution of the Nvidia GeForce RTX 2070 is 7680×4320. The I/O ports include display port 1.4, HDMI 2.0b, dual link DVI-D and USB-C virtual link.
The card requires 1 x 8 pin connector and uses about 185 W of power. The recommended power requirement is 550 W. Nvidia GeForce RTX 2070’s interface is PCI-E 3.0 x16. The dimensions are 9.0” (228.60mm) x 4.435” (112.6mm) x 2-Slot. At release on the 17th October 2018, this card cost $599 USD.
View more RTX 2070 variants here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Nvidia |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 20 |
| Variant | RTX 2070 |
| GPU Architecture | Turing |
| Code Name | TU106-400-A1 |
| Fabrication Process | TSMC 12nm |
| Die Size | 445 mm² |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1620 MHz |
| Transistor Amount | 10.8 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 2304 CUDA CORES |
| Texture Units | 144 |
| ROPs | 64 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 288 |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 4MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Clock | 1750 MHz |
| Memory Clock Effective | 14 Gbps |
| Memory Interface Width | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 448 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 14.92992 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 7.46496 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.23328 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 4 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 233.28 |
| Pixel (GP/s) | 103.68 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.5 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Real-Time Ray Tracing, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Ansel, NVIDIA Highlights, Game Ready Drivers, HDCP 2.2, NVIDIA GPU Boost, Designed for USB Type-C and VirtualLink 4, NVIDIA Encoder (NVENC) (Turing) |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160 @ 60 Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320 @ 120 Hz |
| Display Port | 1.4a x2 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | USB-C VirtualLink x1 |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | 1 x 8 pin |
| PSU Recommendation | 550 W |
| Graphics Card Power | 185 W |
Dimensions
| Length | 9.0” (228.60mm) |
| Width | 4.435” (112.6mm) |
| Height | 1.4" (35.5mm) |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $599 USD |
| Weight | 1.1 kg |
| Released | 17 October, 2018 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate