Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB


- Cores: 768 CUDA CORES
- Base Clock: 1290 MHz
- Boost Clock: 1392 MHz
- Memory: 4GB GDDR5
- VR Ready: NO
- Resolutions Supported: 7680x4320 @ 60Hz
Nvidia GeForce GTX 1050 Ti Features
ESSENTIAL GEAR FOR EVERY GAMER
Everyone deserves great gaming. That’s why Nvidia created the fast, powerful Nvidia GeForce GTX 1050 Ti. Now, you can turn your PC into a true gaming rig, powered by NVIDIA Pascal—the most advanced gaming GPU architecture ever created. It’s loaded with innovative NVIDIA Game Ready technologies that let every gamer experience the latest titles in their full glory. #GameReady.
Nvidia Pascal
The latest 10-series graphics cards built by Nvidia include the World’s Most advanced GPU architecture, Nvidia Pascal. The GTX 1050 Ti delivers new gaming technologies as well as massively improved performance.
Key Features
Most of Nvidia’s latest 10-series graphics cards including the Nvidia GeForce GTX 1050ti have features such as, Ansel, G-sync in addition to Gamestream. The GTX 1050ti however does not have support for VR ready or SLI.
More Nvidia Cards Here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Nvidia |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 10 |
| Variant | GTX 1050 Ti |
| GPU Architecture | Pascal |
| Code Name | GP107-400-A1 |
| Fabrication Process | Samsung 14nm |
| Die Size | 132 mm² |
| Base Clock | 1290 MHz |
| Boost Clock | 1392 MHz |
| Transistor Amount | 3.3 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 768 CUDA CORES |
| Texture Units | 48 |
| ROPs | 32 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 1MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 1752 MHz |
| Memory Clock Effective | 7 Gbps |
| Memory Interface Width | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 112 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 0.033408 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 2.138112 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.066816 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 66.816 |
| Pixel (GP/s) | 44.544 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Nvidia CUDA, Nvidia 3D Vision, Nvidia PhysX, Nvidia Ansel |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160@60Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Display Port | 1.4 x1 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | None |
| PSU Recommendation | 300 W |
| Graphics Card Power | 75 W |
Dimensions
| Length | 14.48 cm (5.70") |
| Width | 11.13 cm (4.38") |
| Height | 2 Slot |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $139 USD |
| Weight | 1.2 kg |
| Released | 25 October, 2016 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate