Gigabyte GeForce GTX 1050 OC Low Profile 2GB (GV-N1050OC-2GL)




- Cores: 640 CUDA CORES
- Base Clock: 1366 MHz (Gaming Mode)
- Boost Clock: 1468 MHz (Gaming Mode)
- Memory: 2GB GDDR5
- VR Ready: No
- Resolutions Supported: 7680x4320 @ 60Hz
Gigabyte GeForce GTX 1050 OC Low Profile Features
Game Ready
Perfectly tuned gaming performance for extraordinary game play. The Gigabyte GeForce GTX 1050 OC Low Profile is powered by Nvidia Pascal as well as gigabyte’s own technologies. This includes Xtreme engine utility in addition to ‘Ultra durable 2.’
Low Power, Low profile, Longer life.
Cooling this GTX 1050 is a maximum airflow fan. Furthermore, RDS(on) MOSFETs have specific designs to produce lower switching resistance for lower temperature current charge and discharge. The GTX 1050 Low profile uses minimal amounts of power even when on load. Moreover energy loss is kept to a minimum by using Metal Choke which hold energy for longer. Low profile cards are perfect for small, high performance builds.
More Nvidia Cards.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Gigabyte |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 10 |
| Variant | GTX 1050 |
| GPU Architecture | Pascal |
| Code Name | GP107-300-A1 |
| Fabrication Process | Samsung 14nm |
| Die Size | 132 mm² |
| Base Clock | 1366 MHz (Gaming Mode) | 1392 MHz (OC Mode) |
| Boost Clock | 1468 MHz (Gaming Mode) | 1506 MHz (OC Mode) |
| Transistor Amount | 3.3 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 640 CUDA CORES |
| Texture Units | 40 |
| ROPs | 32 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 1MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 2GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 1752 MHz |
| Memory Clock Effective | 7 Gbps |
| Memory Interface Width | 128-bit |
| Memory Bandwidth | 112 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 0.02936 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 1.87904 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.05872 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 58.72 |
| Pixel (GP/s) | 46.976 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | 3D Vision, PhysX, Nvidia Ansel, ShadowWorks |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160@60Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Display Port | 1.4a x1 |
| HDMI | 2.0b x2 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | None |
| PSU Recommendation | 300 W |
| Graphics Card Power | 75 W |
Dimensions
| Length | 16.7 cm (6.57") |
| Width | 6.9 cm (2.72") |
| Height | 3.7 cm (1.45") |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $109 USD |
| Weight | 1 kg (Average) |
| Released | 04 January, 2017 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate