AMD Radeon RX 580 8GB


- Cores: 2304 Stream Processors
- Base Clock: 1257 MHz
- Boost Clock: 1340 MHz
- Memory: 8GB GDDR5
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: 7680 x 4320
AMD Radeon RX 580 8GB Features
HD and VR Gaming
The AMD Radeon RX 580 8GB has 36 compute units, 256 bit memory bandwidth as well as 8GB of GDDR5 memory. This gives the Radeon RX 580 8GB the edge when playing HD and VR Games.
New Technologies
Including AMD ReLive with integrated chat, eyefinity Support, and also the ability to trim videos. Countless number of games now support AMD’s Radeon Chill to get cool and quiet frames with very low power consumption. This saves power, reduces heat and preserves battery life so you can game for longer.
Crossfire Enabled
Combine your GPUs for more performance using AMD’s crossfire to get multiple graphics cards connected for better frames.
View More AMD Cards
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | AMD |
| Type | Desktop |
| Series | Radeon 500 |
| Variant | RX 580 |
| GPU Architecture | GCN 4.0 |
| Code Name | Polaris 20 |
| Fabrication Process | GlobalFoundries 14nm |
| Die Size | 232 mm² |
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1340 MHz |
| Transistor Amount | 5.7 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 2304 Stream Processors |
| Texture Units | 144 |
| ROPs | 32 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | 36 |
| L2 Cache | 2MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 2000 MHz |
| Memory Clock Effective | 8 Gbps |
| Memory Interface Width | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 256 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 6.17472 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 6.17472 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.38592 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 2 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/8 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 192.96 |
| Pixel (GP/s) | 42.88 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 2.0 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | 4th Gen GCN Architecture, Radeon Software, Radeon Chill, Radeon ReLive, AMD Eyefinity, AMD App Acceleration, AMD CrossFire (Bridgeless), AMD Enduro, Frame Rate Target Control, 3rd Gen 14nm Process, AMD LiquidVR, AMD PowerTune, TressFX Hair, TrueAudio Next, Unified Video Decoder (UVD), Video Code Engine (VCE), Virtual Super Resolution, The Vulkan® API |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Max HDMI Resolution | 3840 x 2160 |
| Max DP Resolution | 7680 x 4320 |
| Display Port | 1.4a x3 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | No |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | 1 x 8 pin |
| PSU Recommendation | 500 W |
| Graphics Card Power | 185 W |
Dimensions
| Length | 24.2 cm (9.53") |
| Width | 11.1 cm (4.37") |
| Height | 2 Slot |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $229 USD |
| Weight | 1kg (average) |
| Released | 18 April, 2017 |
Offers
XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition 1386MHz OC+, 8GB GDDR5, VR Ready, Dual BIOS, 3xDP HDMI DVI, AMD Graphics Card (RX-580P8DFD6)
$179.99
Amazon.com
PowerColor AMD Radeon RED Dragon RX 580 8GB GDDR5 1 x DL DVI-D / 1 x HDMI / 3 x DisplayPort Graphics Card (AXRX 580 8GBD5-3DHDV2/OC )
$311.00
Amazon.com
Sapphire Radeon 11265-05-20G Pulse RX 580 8GB GDDR5 Dual HDMI/ DVI-D/ Dual DP OC with Backplate (UEFI) PCI-E Graphics Card Graphic Cards
$439.00
Amazon.com
Sapphire Technology 11265-67-20G Radeon Pulse RX 580 8GB GDDR5 Dual HDMI / Dual DP OC w/ Backplate (UEFI) PCI-E Graphics Card
Amazon.com
XFX RX 580 8GB Retro DD Edition DDR5 3xDP HDMI DVI Graphics Card RX-580P8RFD6
Amazon.com
MSI Gaming Radeon Rx 580 256-bit 8GB GDRR5 HDMI/DP DirectX 12 VR Ready Dual Fan Crossfire Freesync Graphics Card (RX 580 Armor X)
Amazon.com
Gigabyte Radeon RX 580 Gaming 8GB Graphic Cards GV-RX580GAMING-8GD REV2.0
Amazon.com
Price History
Highest Price
$189.99 Amazon.com December 12, 2025
Lowest Price
$127.77 Amazon.com December 3, 2025
Since November 18, 2025
Create Your Free Price Drop Alert!
Set Alert for XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition 1386MHz OC+, 8GB GDDR5, VR Ready, Dual... - $179.99
Reviews
AMD POWER!
Best card i ever had. Cyberpunk!!!
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate