Nvidia GeForce GTX 980 4GB
- Cores: 2048 CUDA CORES
- Base Clock: 1127 MHz
- Boost Clock: 1216 MHz
- Memory: 4GB GDDR5
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: 4096 x 2160
Nvidia GeForce GTX 980 Features
The Nvidia GeForce GTX 980 4GB is based on Maxwell 2.0 28 nm architecture and has 2048 CUDA CORES. It also has a base clock of 1127 MHz coupled with a boost clock of 1216 MHz. Inside the GeForce GTX 980 there are 5.2 billion transistors, 128 texture units and an additional 64 ROPs.
This card has a memory size of 4 GB GDDR5 running at a memory clock effective of 7012 MHz. Moreover, the memory interface width is 256-bit and the memory bandwidth is 224.4 GB/s.
Nvidia’s GeForce GTX 980 has a DirectX Version of 12 and is G-sync compatible. Furthermore it supports OpenCL 1.2, OpenGL 4.6 and shader model 6.4. It is both SLI compatible and VR ready but does not support RGB lighting. Extra technologies include: NVIDIA GameWorks Technology, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA Dynamic Super Resolution Technology, NVIDIA GameStream Technology, NVIDIA MFAA Technology, NVIDIA Surround Technology.
The maximum digital resolution is 4096×2160. As for the I/O ports, there is Display Port 1.4a, HDMI 2.0 as well as a Dual-link DVI. However, there is no VGA or Single-link DVI. The card requires 2×6 pin and has a PSU recommendation of 500 W. The Nvidia GeForce GTX 980 has a graphics card power of 165 W along with the interface PCI Express 3.0 x16. Its dimensions are 10.5″ (266.7mm) x 4.376″ (111.15mm) x 2-Slot. Released on the 18th September 2014, it had a starting price of $549.
View more variants of the GTX 980 here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Nvidia |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 900 |
| Variant | GTX 980 |
| GPU Architecture | Maxwell |
| Code Name | GM204-400 |
| Fabrication Process | TSMC 28nm |
| Die Size | 398 mm² |
| Base Clock | 1127 MHz |
| Boost Clock | 1216 MHz |
| Transistor Amount | 5.2 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 2048 CUDA CORES |
| Texture Units | 128 |
| ROPs | 64 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 2MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 4GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 1753 MHz |
| Memory Clock Effective | 7 Gbps |
| Memory Interface Width | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 224.4 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | - |
| Single Precision FP32 | 4.980736 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.155648 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 155.648 |
| Pixel (GP/s) | 77.824 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.4 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | NVIDIA GameWorks Technology, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA Dynamic Super Resolution Technology, NVIDIA GameStream Technology, NVIDIA MFAA Technology, NVIDIA Surround Technology |
Connectivity
| Maximum resolution | Max Analog: 2048x1536 | Max Digital: 4096x2160 |
| Max HDMI Resolution | 4096x2160 |
| Max DP Resolution | 4096x2160 |
| Display Port | 1.4a x3 |
| HDMI | 2.0 x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Power Connectors | 2x6 pin |
| PSU Recommendation | 500 W |
| Graphics Card Power | 165 W |
Dimensions
| Length | 10.5" (266.7mm) |
| Width | 4.376" (111.15mm) |
| Height | 1.6" (40mm) |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $549 |
| Weight | 1.1 kg |
| Released | 18 September, 2014 |
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate