Nvidia GeForce GTX 1060 6GB


- Cores: 1280 CUDA CORES
- Base Clock: 1506 MHz
- Boost Clock: 1708 Mhz
- Memory: 6GB GDDR5
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: Up To 7680x4320 @ 60Hz
Nvidia GeForce GTX 1060 Features
Powered by Nvidia Pascal
The latest Nvidia 10-series cards including the Nvidia GeForce GTX 1060 6GB is powered by Nvidia Pascal – the world’s most advanced GPU gaming architecture. Brand new VR experiences are now available as well as the latest technologies from Nvidia. This includes Nvidia Ansel, G-Sync and also 3D Vision.
Founders Edition
Nvidia Engineers craft the Nvidia GeForce GTX 1060 6GB using only the most premium and high quality materials. This allows for the longest lifespan and additionally the best cooling and performance.
Up to 3x Faster
Nvidia Pascal allows the newest 10-series graphics cards to be up to 3x faster when compared to previous gen cards. The GTX 1060 has a faster memory speed and clocks when compared to the previous Nvidia GeForce GTX 960.
More Nvidia Cards here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Nvidia |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 10 |
| Variant | GTX 1060 |
| GPU Architecture | Pascal |
| Code Name | GP106-400-A1 |
| Fabrication Process | TSMC 16nm |
| Die Size | 200 mm² |
| Base Clock | 1506 MHz |
| Boost Clock | 1708 MHz |
| Transistor Amount | 4.4 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 1280 CUDA CORES |
| Texture Units | 80 |
| ROPs | 48 |
| Ray Tracing Cores | - |
| Tensor Cores | - |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 1.5MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 6GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 2002 MHz |
| Memory Clock Effective | 8 Gbps |
| Memory Interface Width | 192-Bit |
| Memory Bandwidth | 192 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 0.06832 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 4.37248 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.13664 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 136.64 |
| Pixel (GP/s) | 81.984 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Nvidia CUDA, Nvidia 3D Vision, DSR, MFAA, Surround, Nvidia Ansel, ShadowWorks |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320@60Hz |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160@60Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320@60Hz |
| Display Port | 1.4a x3 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | 1 x 6 pin |
| PSU Recommendation | 400 W |
| Graphics Card Power | 120 W |
Dimensions
| Length | 25.0 cm (9.84") |
| Width | 11.1 cm (4.37") |
| Height | 4 cm (1.6") |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $249 USD |
| Weight | 1kg (Average) |
| Released | 19 July, 2016 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate