Nvidia GeForce RTX 2060 6GB





- Cores: 1920 CUDA CORES
- Base Clock: 1365 MHz
- Boost Clock: 1680 MHz
- Memory: 6GB GDDR6
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: 7680x4320
Nvidia GeForce RTX 2060 Features
The Nvidia GeForce RTX 2060 6GB features Turing 12nm architecture with 1920 CUDA Cores. It has a base clock of 1365 MHz as well as a boost clock of 1680 MHz. There are 10.8 Billion transistors, 120 Texture Units and additionally 48 ROPs. The memory powering this card is 6 GB of GDDR6 memory that is clocked at 14000 MHz effective. The memory interface width is 192-bit and it has a memory bandwidth of 336 GB/s.
In terms of technologies on this card, there is DirectX 12, G-Sync, Open CL 1.2, OpenGL 4.6 and also Shader Model 6.5. This card is VR Ready according to Nvidia. Furthermore, there are extra technologies which include Real-Time Ray Tracing, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Ansel, NVIDIA Highlights, Game Ready Drivers, Microsoft DirectX 12 Ultimate, Vulkan API, HDCP 2.2, NVIDIA GPU Boost, Designed for USB Type-C and VirtualLink as well as NVIDIA Encoder (NVENC) (Turing).
The maximum digital resolution of the Nvidia GeForce RTX 2060 6GB is 7680×4320. This can be done with the I/O included which are DisplayPort 1.4a, HDMI 2.0b, Dual Link DVI-D and also USB-C. This card does not feature any single link DVI or VGA ports.
To power this card you need 1 x 8 pin connector available. This is because the graphics card has a TGP of 160 W which requires a recommended 500 W power supply. This card comes in at 4.435” (112.6mm) x 9.0” (228.60mm) x 2-Slot. When released, on the 15th January 2019, the card retailed at $349 USD.
Check Nvidia GeForce RTX 2060 6GB variants here.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | Nvidia |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 20 |
| Variant | RTX 2060 |
| GPU Architecture | Turing |
| Code Name | TU106-200-KA-A1 |
| Fabrication Process | TSMC 12nm |
| Die Size | 445 mm² |
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Transistor Amount | 10.8 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 1920 CUDA CORES |
| Texture Units | 120 |
| ROPs | 48 |
| Ray Tracing Cores | 30 |
| Tensor Cores | 240 |
| Compute Units | - |
| L2 Cache | 3MB |
| Infinity Cache | - |
Memory
| Memory Size | 6GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Clock | 1750 MHz |
| Memory Clock Effective | 14 Gbps |
| Memory Interface Width | 192-bit |
| Memory Bandwidth | 336 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 12.9024 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 6.4512 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.2016 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 4 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 201.6 |
| Pixel (GP/s) | 80.64 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.5 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Real-Time Ray Tracing, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Ansel, NVIDIA Highlights, Game Ready Drivers, Microsoft DirectX 12 Ultimate, Vulkan API, HDCP 2.2, NVIDIA GPU Boost, Designed for USB Type-C and VirtualLink, NVIDIA Encoder (NVENC) (Turing) |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160 @ 60 Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320 @ 120 Hz |
| Display Port | 1.4a x2 |
| HDMI | 2.0b x1 |
| USB-C | USB-C VirtualLink x1 |
| Dual Link DVI | DVI-D x1 |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | 1 x 8 pin |
| PSU Recommendation | 500 W |
| Graphics Card Power | 160 W |
Dimensions
| Length | 4.435” (112.6mm) |
| Width | 9.0” (228.60mm) |
| Height | 1.4" (35.5mm) |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $349 USD |
| Weight | - |
| Released | 15 January, 2019 |
Offers
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate