MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G OC





- Cores: 1920 CUDA CORES
- Base Clock: 1556 MHz
- Boost Clock: 1746 MHz
- Memory: 8GB GDDR5
- VR Ready: YES
- Resolutions Supported: 7680x4320 @ 60Hz
MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G OC Features
Design
MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G OC has a classy black and white style, perfect for a matching color PC build.
THE WORLD’S MOST ADVANCED GAMING GPU ARCHITECTURE
The latest GTX 10 Series cards provide up to 3x the performance of previous architecture card thanks to Nvidia Pascal – the most advanced GPU Architecture. Furthermore, they give you innovative new gaming technologies and breakthrough VR experiences. Get up to 3x the performance of previous architectures in addition to the latest VR technologies.
Efficient Fan Blades MSI TORX Fans
Inside the MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8G OC are 2 of the traditional MSI downward airflow based fans. Additionally MSI includes a massive heat sink with great airflow for maximum cooling so you can play for longer. TORX Fans provide extreme cooling thanks to its unique design. All this is achieved whilst remaining practically silent during high loads and actually silent when the temperature is below 60 degrees Celsius.
New Nvidia Technologies
All the latest technologies from Nvidia come with this card. This includes Nvidia G-Sync, SLI as well as VR ready. This card can also be used in conjunction with MSI afterburner for overclocking and extreme control of your graphics card.
More Nvidia graphics Cards.
Specifications
Purchase This Card
| Amazon | View Price At Amazon |
General
| Manufacturer | MSI |
| Type | Desktop |
| Series | GeForce 10 |
| Variant | GTX 1070 |
| GPU Architecture | Pascal |
| Code Name | GP104-200-A1 |
| Fabrication Process | TSMC 16nm |
| Die Size | 314 mm² |
| Base Clock | 1556 MHz |
| Boost Clock | 1746 MHz |
| Transistor Amount | 7.2 Billion |
Cores & Texture Config
| Cores | 1920 CUDA CORES |
| Texture Units | 120 |
| ROPs | 64 |
| L2 Cache | 2MB |
Memory
| Memory Size | 8GB GDDR5 |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Clock | 2002 MHz |
| Memory Clock Effective | 8 Gbps |
| Memory Interface Width | 256-bit |
| Memory Bandwidth | 256 GB/s |
Performance
| Half Precision FP16 | 0.10476 TFLOPS |
| Single Precision FP32 | 6.70464 TFLOPS |
| Double Precision FP64 | 0.20952 TFLOPS |
Floating Point Operations Per Clock Cycle
| Half Precision FP16 | 1/32 |
| Single Precision FP32 | 2 |
| Double Precision FP64 | 1/16 |
Fillrate
| Texture (GT/s) | 209.52 |
| Pixel (GP/s) | 111.744 |
Technologies
| DirectX® Version | 12 |
| G-Sync/FreeSync | |
| OpenCL | 1.2 |
| OpenGL | 4.5 |
| Shader Model | 5.0 |
| Vulkan | 1.3 |
| SLI/Crossfire Ready | |
| VR Ready | |
| RGB Lighting | |
| Extra Technologies | Nvidia CUDA, Nvidia 3D Vision, Nvidia PhysX, Nvidia Ansel, ShadowWorks |
Connectivity
| Maximum resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Max HDMI Resolution | 3840x2160 @ 60Hz |
| Max DP Resolution | 7680x4320 @ 60Hz |
| Display Port | 1.4a x3 |
| HDMI | 2.0b |
| USB-C | No |
| Dual Link DVI | DVI-D |
| Single Link DVI | No |
| VGA | No |
Requirements
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Power Connectors | 1 x 8 pin |
| PSU Recommendation | 500 W |
| Graphics Card Power | 150 W |
Dimensions
| Length | 27.9 cm (10.98") |
| Width | 14.0 cm (5.51") |
| Height | 3.7 cm (1.46") |
| Slot Width | 2 Slot |
Extra Information
| Price (at release) | $379 USD |
| Weight | 0.832 kg |
| Released | 10 June, 2016 |
Price History
Reviews
Disclaimer Note
The information provided is for reference only and may not be 100% accurate